Stíny 5. května |
![]() |
Úterý, 05 Květen 2015 00:00 |
Policisté z obvodního oddělení Třebíč prováděli v pátek v dopoledních hodinách dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu v centru Třebíče. Krátce před půl jedenáctou dopoledne kontrolovali řidiče osobního motorového vozidla Škoda Felicia. Policisté vyzvali řidiče k předložení dokladů nezbytných pro řízení vozidla a poté k provedení dechové zkoušky. Dechová zkoušky byly pozitivní - naměřená hodnota činila 0,73 promile alkoholu a při opakované dechové zkoušce činila hodnota 0,75 promile alkoholu v dechu. Čtyřicetiletý řidič s naměřenými hodnotami souhlasil a policistům uvedl, že v průběhu předchozí noci vypil osm dvanáctistupňových piv. Policisté řidiči zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu. Mladý řidič před jízdou požil alkohol Policisté z obvodního oddělení Hrotovice v sobotu dopoledních hodinách prováděli dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu v Jaroměřicích nad Rokytnou. Na ulici Dobrovského kontrolovali vozidlo tovární značky Peugeot 405, které řídil devatenáctiletý mladík. Policisté vyzvali řidiče k předložení dokladů nezbytných pro řízení vozidla a poté k provedení dechové zkoušky. Dechová zkouška byla pozitivní - naměřená hodnota činila hodnota 0,58 promile alkoholu. Opakovaná zkouška byla také pozitivní - 0,60 promile alkoholu. Řidič doznal požití alkoholu a souhlasil s naměřenými hodnotami. Policisté muži zakázali další jízdu, ale řidičský průkaz mu na místě zadržet nemohli, protože ho muž při policejní kontrole nepředložil. Dalšího řidiče, který usedl za volant pod předchozím požití alkoholických nápojů, zadrželi hrotovičtí policisté v neděli 3. května večer po devatenácté hodině. Muž řídil osobní vozidlo značky Toyota. Policisté vyzvali řidiče k provedení dechové zkoušky, jejíž výsledek byl pozitivní - 0,66 promile alkoholu. Opakovaná dechová zkouška pak vykázala hodnotu 0,68 promile alkoholu v dechu. Řidič souhlasil s naměřenými hodnotami a policistům doznal požití alkoholu před jízdou. Policisté muž zakázali další jízdu, ale řidičský průkaz mu zadržet nemohli, protože jej na místě nepředložil. Oba přestupky bude řešit správní orgán v rámci správního řízení, kde řidiči hrozí kromě finanční sankce, která může činit až 20 000 korun také zákaz činností na 6 - 12 měsíců a 7 trestných bodů.
Z průchodu budovy zmizelo kolo Policisté z obvodního oddělení v Třebíči vyšetřují případ krádeže. Neznámý pachatel v sobotu v nočních hodinách z neuzamknutého průchodu budovy hotelu v obci Okříšky odcizil pánské horské kolo černé barvy. Zloděj krádeží způsobil majiteli škodu vë výši 10 000 korun. V případě zadržení hrozí pachateli za přečin krádeže trest odnětí svobody v trvání až dvou roků
Kriminalisté rozplétají složitý případ zpronevěry, podvodu a úvěrového podvodu Kriminalisté odboru hospodářské kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina vyšetřují rozsáhlý případ hospodářské trestné činnosti, při které dosáhla způsobená škoda částky ve výši téměř 42 milionů korun. Vyšetřovatel případu v uplynulém týdnu zahájil ve věci trestní stíhání fyzické osoby – jednatele firmy - a současně vede trestní stíhání proti právnické osobě, v níž působil muž jako jednatel. Společnost se zabývala zprostředkováním prodeje nových osobních vozidel několika zahraničních značek. Osmačtyřicetiletého muže z Vysočiny kriminalisté obvinili z trestných činů zpronevěry, podvodu a úvěrového podvodu. V případě prokázání viny mu hrozí trest odnětí svobody v trvání až deseti let. Trestní stíhání proti právnické osobě je pak vedeno pro trestné činy podvodu a úvěrového podvodu. Trestné činnosti se obviněný muž dopouštěl v průběhu druhé poloviny roku 2013, kdy působil jako jednatel společnosti, která se zabývala prodejem osobních vozidel. Muž prostřednictvím svých zaměstnanců a zprostředkovatelů prodeje uzavíral závazné objednávky na prodej nových vozidel několika zahraničních značek, tato vozidla pak fakticky prodával a inkasoval od koncových zákazníků peníze za tato prodaná vozidla. Vozidla poté předával jejich majitelům i přesto, že věděl, že nejsou uhrazeny faktury bankovním společnostem, kterým tato auta ve skutečnosti patřila. To pak v praxi znamenalo, že tyto bankovní společnosti nepřevedly vlastnická práva a nevydaly technický průkaz k vozidlu koncovému zákazníkovi, protože za vozidla nedostaly od prodejce zaplaceno. Získané finanční prostředky od koncových zákazníků, kteří ale kupní cenu vozidla řádně uhradili, použil nezjištěným způsobem. Svým jednáním tak uvedl zákazníky v omyl, protože zákazníkům zatajil, že společnost není do doby úhrady vlastníkem těchto vozidel a není oprávněn jim vozidla předat. Takové jednání bylo v souladu s platným trestním zákoníkem kvalifikováno jako trestný čin podvodu. Vozidla byla ve skutečnosti stíhané firmě pouze svěřena na základě příslušných smluv a výše popsaným jednáním došlo k naplnění skutkové podstaty trestného činu zpronevěry, neboť muž se svěřeným majetkem nakládal tak, jako kdyby jej vlastnil. Prodeje se týkaly osobních vozidel různých modelů značek Ford, BMW a Hyundai. Svým jednáním muž poškodil na tři desítky koncových zákazníků a pět bankovních institucí, kterým způsobil protiprávním jednáním škodu ve výši nejméně 41 milionů korun. Prověřování rozsáhlého případu začalo pro krajské kriminalisty na začátku loňského roku, kdy jsme postupně přijímali trestní oznámení od podvedených klientů. Případ se nakonec rozrostl do velkého rozsahu se škodou přesahující čtyři desítky milionů. Vyšetřování je v současné době na samém počátku a kriminalisty čeká ještě několikaměsíční náročná práce, která souvisí s provedením výslechů desítek poškozených osob a svědků. Teprve poté bude možné vyšetřování ukončit.
Dana Čírtková |
Aktualizováno Středa, 06 Květen 2015 15:45 |